
Na metodykę naszej pracy może składać się wiele elementów. Jednym z najważniejszych może okazać się sam konspekt pracy doktoranckiej. To koncepcja stanowi konspekt naszej rozprawy, co sprawia, że jest on podstawą do dyskusji nad planowanym badaniem prowadzonym na seminariach.
Wraz z postępami nad naszą praca naukową konspekt będzie ewoluować, a tym samym przybierać dojrzalszą formę. W naszym konspekcie powinniśmy zawrzeć przede wszystkim uzasadnienie pojęcia danego tematu, osadzając go już w istniejącym piśmiennictwie na dany temat. Warto także wskazać jego znaczenie w danej dziedzinie naukowej.
W konspekcie powinniśmy przedstawić cel naszej rozprawy, jej tezę oraz hipotezę badawczą. Ważne jest, aby określić zakres planowanego badania przedstawić metody, jakimi zamierzamy się posługiwać zbierając i prezentując dany materiał.
Konspekt możemy usadowić we wstępnej części naszej pracy. Nie oznacza to, że pierwsza część musi zamykać się w jednym rozdziale. Jeśli faktycznie występuje jeden warto podzielić go nad podrozdziały. W części głównej rozprawy możemy umieścić związek postawionego problemu z innymi pracami w rozpatrywanym obszarze badań. Na dalsze części pracy powinny składać się część główna i zakończenie.
Jak obszerna powinna być nasza praca? Jej objętość nie jest nigdzie uregulowana, jednak jest to rzecz zwyczajowa i może różnić się w zależności od dyscypliny nauki.