
Nasza praca doktorska może różnić się w zależności od dziedziny w jakiej się specjalizujemy. Nie da się zatem stworzyć jednego wzoru, który będzie pasować do każdej rozprawy. Poniżej zapoznasz się z przykładową konstrukcją pracy, która może pomóc w stworzeniu własnej.
Pierwsza w kolejności jest strona tytułowa. Na tej stronie powinny znaleźć się informacje o uczelni i wydziale, tytuł pracy, imię i nazwisko doktoranta, imię i nazwisko promotora, miejscowość i rok.
Spis treści oczywiście będzie uzależniony od tego jakie elementy chcemy zamieścić w naszej pracy. Powinien być on jednak bardzo szczegółowy z uwzględnieniem (poza rozdziałami i podrozdziałami w części retorycznej) wstępu, wykazu skrótów, podsumowania, literatury, spisu tabel, załączników czy rysunków.
W naszej rozprawie warto przygotować rozbudowany wykaz skrótów. Powinniśmy go uporządkować katalogując poszczególne kategorie. W obrębie poszczególnych kategorii umieszczamy je w kolejności alfabetycznej.
Szczególne znaczenie w pracy doktorskiej ma wprowadzenie. Powinno ono obejmować prezentację omawianych zagadnień wraz ze wskazaniem rozstrzyganego lub rozstrzyganych problemów. W tym miejscu przedstawiamy przyjęte metody badawcze oraz stan prawny. W zależności od tematyki pracy możemy w tym miejscu zebrać najważniejsze wnioski lub zawrzeć krótki rys historyczny.
W części merytorycznej pracy bierzemy pod uwagę poszczególne rozdziały.
W zakończeniu naszej pracy powinniśmy zebrać najważniejsze wnioski oraz je rozstrzygnąć. W końcowej części pracy zamieszczamy wykaz literatury oraz innych źródeł.