Zanim rozpoczniemy pisanie naszej pracy doktorskiej powinniśmy znaleźć promotora, który będzie czujnym okiem obserwował naszą pracę nad doktoratem. Zakres współpracy w tym przypadku zależy od zasad przyjmowanych przez samego promotora. Relacje niewątpliwie będą również uzależnione od tego czy zatrudnieni jesteśmy na uczelni czy przygotowujemy rozprawę w ramach studiów doktoranckich. Pamiętajmy jednak, że pisanie pracy doktorskiej jest pracą samodzielną a od promotora możemy co najwyżej oczekiwać wsparcia w zakresie wskazania wymagań formalnych, określenia szczegółowych zasad edytorskich oraz podejmowania na poszczególnych etapach pisania pracy odpowiednich korków.
Konsultowanie treści doktoratu może odbywać się w zależności od metody przyjmowanej przez promotora. Prace możemy konsultować na bieżąca prezentując poszczególne fragmenty rozprawy. Przyjmowany jest również taki system pracy, gdzie promotor po wstępnych ustaleniach oczekuje od nas konkretnego efektu pracy.
Niezmiernie ważny jest wybór tematu naszej pracy. Przy jego wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim naszymi zainteresowaniami. Pamiętajmy jednak, aby tematyka była w pełni akceptowana i zgodna z dziedziną promotora.
Zasady redagowania pracy doktorskiej są fundamentem osiągnięcia naukowej doskonałości. Po pierwsze, treść musi być oryginalna i przyczyniać się do rozwijającej się dziedziny wiedzy. Struktura tekstu powinna być klarowna, z wyraźnie zdefiniowaną hipotezą, celami i metodologią. Bibliografia musi być aktualna, z odpowiednimi cytowaniami. Język pracy powinien być precyzyjny, zrozumiały i wolny od błędów. Grafiki, tabele i ilustracje muszą być odpowiednio opisane. Kluczowe jest również zachowanie etyki naukowej, unikając plagiatu i zapewniając rzetelność danych. Redagowanie pracy doktorskiej to nie tylko prezentacja badań, ale także manifest umiejętności krytycznego myślenia i profesjonalizmu.