Dobrze napisana praca doktorska powinna mieć jasno i wyraźnie sformułowaną tezę badawczą. Jest ona nieodłącznie związana z naszą pracą. Możemy zatem powiedzieć, że samej pracy doktorskiej się nie pisze, ale przedstawia i broni postawioną przez nas tezę.
Teza doktorska może być założeniem, pytaniem, twierdzeniem lub pewną konkluzją odnoszącą się do przedmiotu badania, którą w naszej pracy musimy udowodnić na podstawie przeprowadzonego studium danego zagadnienia. Teza powinna być sformułowana na podstawie znajomości zawartej w literaturze przedmiotu, wiedzy na dany temat. Najczęściej dotyczy ona naszej niewiedzy o danym zagadnieniu lub niewypełnionej luki w danej dziedzinie. To sprawia, że jesteśmy w stanie skutecznie rozwinąć naszą pracę. Bardzo często też wydaje nam się, że wiemy dużo na dany temat, jednak musimy to skutecznie udowodnić.
Na rozwinięcie naszej tezy składają się hipotezy badawcze. Ich formułowanie polega na zamianie formy gramatycznej pytania problemowego na twierdzenie lub przypuszczenie. Musimy pamiętać, aby liczba hipotez badawczych w naszej pracy nie była zbyt duża. Każda z nich wymaga przez nas udowodnienia.
Rozprawa doktorska to kamień milowy w życiu każdego naukowca, symbolizujący osiągnięcie zaawansowanego poziomu wiedzy i badań. Jest to owoc wieloletniego wysiłku, głębokich analiz i nieustannego poszukiwania odpowiedzi na nurtujące pytania. Wykracza poza zwykłą pracę magisterską czy inżynierską, domagając się oryginalnego wkładu w dziedzinę wiedzy. Rozprawa jest nie tylko dowodem biegłości w danej dziedzinie, ale także manifestem umiejętności krytycznego myślenia, analizy i syntezy. Ostatecznie, jej sukces zależy od zdolności autora do przekonania społeczności akademickiej o wartości i znaczeniu jego badań. W tym kontekście, rozprawa doktorska jest nie tylko dokumentem, ale przede wszystkim świadectwem pasji i oddania nauce.