Prace doktorskie – tematy!

Zdjęcie z FreeDigitalPhotos.net
Zdjęcie z FreeDigitalPhotos.net

Temat pracy doktorskiej to bardzo ważne zagadnienie. Od jego wyboru zależy ostateczny kształt naszej pracy doktorskiej i rezultat jaki osiągniemy. Musimy pamiętać o tym, że temat pracy doktorskiej powinien być oryginalny i innowacyjny. Nie ma tutaj miejsca na plagiat.

Zanim podejmiemy decyzję powinniśmy dobrze wszystko przemyśleć i oszacować nasze możliwości oraz realną szansę znalezienia wystarczającej ilości materiału, który pomoże nam w napisaniu naszej pracy doktorskiej. Temat pracy doktorskiej powinien być związany z czymś co naprawdę chcemy napisać, bo wtedy nasza praca będzie dużo bardziej entuzjastyczna.

Bardzo często wybiera się takie tematy, które znamy już od dawna i nad którymi już wcześniej pracowaliśmy. To jedna z najlepszych metod na wybór tematu pracy doktorskiej, bo ułatwi nam to cały proces. Już na starcie będziemy wiedzieć jak się poruszać, od czego zacząć, gdzie szukać materiałów itd.

Mimo wszystko musimy wybrać taki temat, który wcześniej nie został poruszany. Stosuje się więc tutaj zawężanie najbardziej interesującego nas tematu do jednego istotnego zagadnienia, które zamierzamy rozwiązać. Warto ustalić sobie pytania badawcze na które zamierzamy odpowiedzieć w naszej pracy doktorskiej i trzymać ściśle się zawężonego tematu.

Prace doktorskie możemy znaleźć online lub w bibliotekach uniwersyteckich. Dzięki takim katalogom możemy nabrać inspiracji.

Przykładowe tematy prac doktorskich

– Determinanty funkcjonowania sektorów inżynieryjnych w gospodarce komunalnej
na przykładzie miasta i gminy Pleszew

– Skuteczność funkcjonowania gospodarki odpadami na przykładzie jednostek   samorządowych województwa wielkopolskiego

– Pomoc rozwojowa Francji dla krajów rozwijających się w latach 1981-2007

– Regionalne różnice płac w Polsce i ich społeczno-ekonomiczne determinanty
/w latach 1994-2004

– Wykorzystanie kory wierzby plecionkarskiej Salix americana do adsorpcji metali ciężkich.

– Wykrywanie zafałszowań oliwy z oliwek.

– Kulturowe uwarunkowania przywództwa w międzynarodowych przedsiębiorstwach
branży motoryzacyjnej w Polsce.

– Czynniki determinujące formy ekspansji zagranicznej przedsiębiorstw rodzinnych.

Tematy na podstawie www.biblioteka.ue.poznan.pl

Napisz do nas

Jesteśmy korporacją naukową zrzeszającą pracowników naukowych i ekspertów branżowych. Pomożemy Tobie napisać pracę doktorską, która będzie w pełni profesjonalna i poprawna pod kątem zgodności ze współczesnymi standardami. Napisz do nas wypełniając poniższy formularz.